הקמה ופיתוח מיזם במימון עצמי (Self-Bootstrap)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

תוכנית ,רזה, והסתמכות על משאבים עצמאיים - מפתח להקטנת סיכונים

Bootstrapping, המוגדר בסיפרות כ – ״הקמת עסק ובנייתו תוך שימוש בעיקר במשאבים עצמיים , ללא השקעה חיצונית משמעותית״ הפך לטרנד מוביל, כתשובת-נגד של יזמים רבים לקושי הגובר להשיג השקעה ולשמר את סיכויי ההצלחה. בנוסף, זהירות גוברת מצד המשקיעים הובילה לדרישה להוכחת היתכנות ממשית ככל האפשר, ודאי כשמדובר במוצר תוכנה הפונה לבעלי סמארטפונים, אפליקציה עובדת וכמות הורדות משמעותית שהפכו לתנאי מקדים. איך עומדים בדרישה ללא סיכון מיותר וסכנת התרוששות, כשכל המימון מגיע מחסכונות פרטיים? להלן כמה כלים וקווים מנחים, שיעזרו לכם להשאר בחיים גם כשהקופה עוד ריקה (יחסית).

שיווק ללא תקציב שיווק

כשתקציבי השיווק בדרך וכל הכלים מתוצרת עצמית, הדגש צריך להיות על פניה לתקשורת (עיתונות מקצועית, אתרים רלוונטיים, Newsletters) ושיכנוע כותבים /עורכים לפרסם מידע על החברה, עקב ענין ציבורי שתיצרו בנושא, פעילות או יזמים. הדגש הוא על קשר אישי ולא על כלים בתשלום אותם מפעילה סוכנות PR מהסוג הנפוץ. התוצאה לא פחות אפקטיבית והמחיר הוא בעיקר הפעלת החוש היצירתי ויכולת יצירת תוכן, אותם ניתן לגייס חיצונית בעלות נמוכה.

לקוחות לפני הכל

חלק גדול מהסטראט-אפים מבלים את עיקר זמנם בדיונים אינסופיים על תכונות המוצר (Features) ועל היתרון הטכנולוגי הצפוי. ואולם הניסיון מראה שהיכולת להגיע ללקוחות כבר בשלב מוקדם משפיעה על ההצלחה יותר מכל גורם אחר. הקשר הישיר ללקוחות פוטנציאליים גם משפר את תהליך יצירת המוצר וגם מכשיר את הקרקע להשקה וגידול מהיר בעיקבותיה. לקוחות ניתנים לאיתור בשלל דרכים לא-יקרות, כגון חקר אתרי מתחרים ומעקב תנועה ב Google בהקשר לאתרים אלה. שיטות אחרות – כגון רשימות תפוצה ושיחות טלפון ישירות ('Cold Calls')  הוכיחו את עצמן ומהוות נקודת מגע מהיר עם השוק. עצה נוספת – המנע מאנשי מכירות עד הרגע האחרון. יזמים צריכים להיות במגע ישיר עם הלקוחות פוטנציאליים ולשאת בעיקר המעמסה הראשונית.

בחירת שם כחלק ממיצוב החברה

בחירת שם למיזם ומיצובו בשוק שהוא בדרך כלל רועש וצפוף מכלים אנרגיה רבה אך חשובים לאבטחת חדירה יעילה ושיווק אפקטיבי. הכללים לבחירת שם – קליט, קל להגיה וכמובן, החלק הקשה – שניתן לרכוש את שם המתחם המתאים (Domain). הנטייה היא להעלות רעיונות בדיון פנימי ולדון בין היזמים לבין עצמם. שתי דרכים לשיפור התהליך – (1) השתמשו בכלים חיצוניים (כמו http://wordoid.com)  ו (2) בידקו תגובות אצל חברים ועמיתים. זוהי קבוצת בדיקה מצומצמת אומנם, אך מסוגלת למוע טעיות מביכות.

אל תשכור אם אתה לא חייב

אנו חיים בעידן השוק הגלובלי, גם לכוח אדם מקצועי, וניתן היום לשכור כמעט כל יכולת נדרשת באמצעות אחד האתרים המתמחים בתיווך בין פרויקטים לפרלינסרים. עובדים במשרה, גם חלקית, מהווים התחייבות פיננסית כבדה ויש להוסיפם לצוות רק בנקודות קריטיות, כשסודיות המידע או ההדרכה האישית הנדרשת מונעים שימוש בכוח אדם חיצוני. לא רבים מודעים לכך אך גם חברות מבוססות או סטארט-אפים ממומנים ׳היטב׳ בוחרים באופציה זו המאפשרת גמישות וגישה להתמחות שקשה ךהשיג במסגרת משרה רגילה. בישראל מוביל האתר XPLACE, אך אתרים רבים בחול, כגון .freelancer.com ו- fiverr.com מספקים מגוון אפשרויות ובניהול נכון אפשר לנצלם ולממש מרכיבים רבים בעלות מופחתת.

ייעוץ עיסקי-ניהולי

ניהול נכון של שלל הכלים / משאבים העומדים היום לרשות ה סטארט-אפ דורש אנרגיה רבה וניסיון. אם התמחות היזמים היא בטכנולוגיה עליה מבוסס המוצר או בשוק אליו מכוונים אך חסרה ההתמחות בניהול מבוזר מהסוג המתואר, ניתן לגייס יעוץ / סיוע חיצוני ולשפר את הצד הניהולי ללא שינויים בעיתיים בהרכב היזמים ובמבנה החברה. יעוץ מסוג זה יכול לסייע כבר בשלב הכנת התוכנית העיסקית וכלה בשלבי הביצוע והשיווק, במיוחד כאלה הנשענים על מגוון קבלני משנה.

לסיכום

Self-bootstrap מעניק יתרונות רבים ליזמים וגם למשקיע שיבוא במידת הצורך. הביצוע לא קל ודורש ניהול קפדני וזהירות בבחירת קבלני המשנה המהווים מפתח לצורת הפעילות המוצעת. לאקספרטלינק ניסיון רב רלוונטי ותשמח לעזור. לפניה – haimb@xpertlink.biz

פוסטים נוספים:

הדרך העדיפה לפרסום טלפון עיסקי באתר

למה להצטייד במספר טלפון עסקי נפרד? למרות שטפסיי פנייה באתר, כתובת מייל ושאר האמצעים הדיגיטליים ברשת אמורים לספק מסלול נוח לקשר עם לקוחות, מספר טלפון,

שייווק ברשת – ריבוי ערוצים כמפתח להצלחה

בניית אתר רחוקה מלהספיק השקת מוצר בימים אלה ללא אסטרטגיית שיווק דיגיטלי כמוה כפתיחת חנות והסתרתה מאחורי מסך. קהל הלקוחות ברשת, גולש בטלפון, והעסק צריך

מודל האפס קוד – סקירה כללית

אפליקציות אינטרנטיות וניידות מסורתיות מסתמכות על שימוש נרחב בסוגי פלטפורמות תכנות שונות, אשר כולן דורשות מומחים לצורך תכנון, תכנות ובדיקת הקוד. מצד שני, מגוון פלטפורמות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.